Użytkownik

niezalogowany

100 zabaw z detektywem Motywem

Coraz częściej nauczyciele obserwują u swoich uczniów problemy z koncentracją uwagi. Dzieci się rozpraszają i nie potrafią skupić się dłuższy czas na wykonywanym zadaniu. Czy można temu zaradzić?

Wydawnictwo Edgard przygotowało w serii Kapitan Nauka zestaw różnorodnych i ciekawych ćwiczeń Koncentracja. 100 zabaw z detektywem Motywem. Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Składa się z książki oraz 48 dwustronnych kart, po których można pisać suchościeralnym flamastrem, dołączonym do kompletu. Zestaw może być wykorzystywany zarówno w domu, jak i w szkole, np. w świetlicy, podczas zajęć wyrównawczych czy w trakcie pracy w niewielkich grupach w klasie.

Książka dołączona do kart z ćwiczeniami jest przeznaczona dla dorosłych – nauczycieli, rodziców. Autorka Agnieszka Biela (psycholożka, trenerka umiejętności społecznych, kreatywności i skutecznego uczenia się) wyjaśnia w niej, czym jest uwaga i koncentracja uwagi, omawia rodzaje i przyczyny zaburzenia koncentracji, podaje normy dotyczące zdolności koncentracji dla dzieci w różnym wieku, podpowiada, jak organizować proces uczenia się, aby sprzyjał on skupieniu. Znajdziemy tu także wykaz ćwiczeń wspomagających koncentrację, listę umiejętności doskonalonych na poszczególnych kartach z zestawu oraz obszerną bibliografię.

Na 48 kartach z zestawu znajduje się 100 ćwiczeń o różnym stopniu trudności. Polegają one m.in. na przeszukiwaniu zbiorów, znajdowaniu różnic między ciągami liter i symboli, kopiowaniu wzorów, kategoryzowaniu i segregowaniu, rozwijaniu wyobraźni przestrzennej poprzez dostrzeganie figur na obrazku, rysowanie lustrzanych odbić, zapamiętywanie symboli i ich usytuowania w tabeli. Znajdziemy tu także ćwiczenia grafomotoryczne, polegające na łączeniu kropek, odwzorowywaniu kształtów, tworzeniu szlaczków i wędrowaniu po labiryntach.

Szczególnie ciekawe i atrakcyjne dla dzieci okażą się zapewne karty, na których trzeba rozszyfrować hasła (litery zostały zastąpione symbolami, np. w postaci obrazków przedstawiających owoce) oraz rozwiązać różnego typu sudoku – z literami lub symbolami.

Lakierowane karty zostały wykonane estetycznie i powinny być trwałe. Zestaw jest zapakowany w wygodne pudełko-walizeczkę ze sznurkową rączką. Można go kupić za niewiele ponad 30 zł. Polecamy!

Czytaj także: Skup się! – jak wzmacniać koncentrację uwagi u dzieci

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem

 
Nauczyciel i klasa/Efektywne nauczanie - Kreatywna szkoła; Wyjść naprzeciw uczniom, czyli nowe media w szkole     Nauczyciel i klasa. Samorząd szkolny - ABC samorządności szkolnej; Regulamin samorządu uczniowskiego     
 
Znajdż nas na
Facebooku