Użytkownik

niezalogowany

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem

Dlaczego spostrzegawczość jest ważna?

Spostrzegawczość to nie tylko zdolność dostrzegania i rozpoznawania szczegółów otoczenia, ale także dokonywania selekcji elementów, nadawania im znaczenia, znajdowania powiązań. Składa się na nią zarówno odbiór bodźców wzrokowych, jak i ich analiza, rozumowanie abstrakcyjne i twórcze myślenie. Od poziomu spostrzegawczości zależy zatem umiejętność uczenia się i poznawania świata – aby nas coś zaciekawiło, musimy najpierw to zauważyć, zwrócić na to uwagę, dostrzec wyjątkowość zjawiska lub wprost przeciwnie – jego powtarzalność.

Czym się różnią kameleony?

Rozwijanie spostrzegawczości może być fajną i wciągającą zabawą albo grą. Wydawnictwo Edgard przygotowało w serii Kapitan Nauka grę Spostrzegawczość z kameleonem Leonem, przeznaczoną dal dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Można w nią grać samemu lub w kilka osób – wydawca rekomenduje, żeby liczba graczy nie przekraczała ośmiu. W zestawie do gry znajduje się 8 kart specjalnych – z dużym wizerunkiem kameleona Leona. Na każdej karcie Leon wygląda inaczej niż na pozostałych – różni się kolorem, szczegółami wzoru, umiejscowieniem latającej nad nim muchy. Ponadto jest 40 kart dwustronnych. Na każdej stronie widzimy osiem kameleonów – siedem takich jak na ośmiu wspomnianych wcześniej kartach, przy czym dwa są jednakowe. Brakuje zatem zawsze jednego z tych, które są na ośmiu kartach specjalnych.

Który kameleon zniknął?

Grać można na kilka sposobów. Ważne jest, aby wszyscy gracze dobrze widzieli osiem kart specjalnych. W jednej z wersji gry wykładamy jedną z 40 kart. Gracze sprawdzają, którego wcielenia kameleona Leona brakuje. Kto dostrzeże to pierwszy, wskazuje właściwą kartę specjalną. W innej wersji zadanie może polegać na wskazaniu tej dużej karty, na której jest kameleon powtarzający się na odkrytej karcie z ośmioma wizerunkami. Wydawca gry podpowiada także inne warianty i urozmaicenia zabawy.

Do gry została dołączona książeczka z zasadami zabawy oraz z opracowaniem na temat spostrzegawczości, przeznaczonym dla dorosłych – nauczycieli, rodziców. Autorka Agnieszka Biela (psycholożka, trenerka umiejętności społecznych, kreatywności i skutecznego uczenia się) wyjaśnia w niej, czym jest spostrzegawczość, jak ta umiejętność wpływa na inteligencję i kreatywność, jakie czynniki zakłócają spostrzegawczość, jak przebiega jej rozwój i jak ją ćwiczyć.

Lakierowane karty zostały wykonane estetycznie i powinny być trwałe. Zestaw jest zapakowany w wygodne pudełko-walizeczkę ze sznurkową rączką. Można go kupić za około 30 zł. Polecamy!

Czytaj także: Koncentracja. 100 zabaw z detektywem Motywem.

 
Nauczyciel i klasa/Efektywne nauczanie - Kreatywna szkoła; Wyjść naprzeciw uczniom, czyli nowe media w szkole     Nauczyciel i klasa. Samorząd szkolny - ABC samorządności szkolnej; Regulamin samorządu uczniowskiego     
 
Znajdż nas na
Facebooku