Użytkownik

niezalogowany

ADAMED SmartUP: Nauka nie musi być nudna! 

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej,  popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

Kolory nie istnieją

Naukowcy od dawna wiedzą, że otaczający nas świat jest czarno-biały, a kolory powstają wyłącznie w naszym mózgu. Ponadto, gdy wchodzą do tradycyjnej kuchni, widzą w niej laboratorium z prawdziwego zdarzenia. Teraz jednak może się o tym przekonać każdy internauta! Dr Monika Aksamit-Koperska wyjaśnia, jak czopki i pręciki w dnie oka mamią ludzkość kolorami oraz odcieniami, a także, w jaki sposób chemia i kuchnia idą ze sobą w parze.

Choć niektórych może to zaskakiwać, kolory są iluzją – interpretacją fal o różnej długości, którą tworzy mózg człowieka. Co więcej, u różnych osób interpretacja ta może się różnić. O tym, dlaczego i jak to się dzieje opowiada dr Monika Aksamit-Koperska w filmie pt. „Kolory nie istnieją”, a w „Kuchni molekularnej” wprowadza w ciekawy świat, w którym kuchnia staje się prawdziwym laboratorium. Za sprawą reakcji chemicznych pokazane jest, jak można wyczarować żelowe kuleczki o smaku coli, makaron z zielonej herbaty czy zupę pomidorową w piance.

Entuzjaści nauki mogą też spróbować rozwiązać chemiczne zagadki, które przygotowała dr Aksamit-Koperska.

Pierwszym zadaniem internautów jest wskazanie na prawidłowe zakończenie eksperymentu, w którym wykorzystane zostały szkło wodne oraz kryształki soli. Zagadka 1

Druga zagadka dotyczy koloru, jaki przybierze okopcone jajko po zetknięciu z wodą. Zagadka 2

W krótkich filmach dr Monika Aksamit-Koperska w prosty sposób prezentuje trudne zagadnienia z biologii, chemii i fizyki. Materiały powstają w ramach programu ADAMED SmartUP, którego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród społeczeństwa.

Linki do filmów:
„Kolory nie istnieją”
„Kuchnia molekularna”

 
Nauczyciel i klasa/Efektywne nauczanie - Kreatywna szkoła; Wyjść naprzeciw uczniom, czyli nowe media w szkole     Nauczyciel i klasa. Samorząd szkolny - ABC samorządności szkolnej; Regulamin samorządu uczniowskiego     
 
Znajdż nas na
Facebooku